Jak przez minione lata zmieniał się handel walutami w naszym kraju, jakie obecnie są na to możliwości.

Posted on 20/06/2023 8:22am

Przed laty, w czasach PRL-u, zagraniczne waluty były praktycznie nie do kupienia w legalny sposób. Ale jeżeli było na nie naprawdę spore zapotrzebowanie, to też i zaczęli się pojawiać ludzie, którzy rozwiązywali ten problem. Za cichym przyzwoleniem władz prowadzili oni handel walutami, a klientów im raczej nie brakowało. Jednak transakcje zawierane z takimi osobami do najbezpieczniejszych nie należały.

Kurs dolara
Author: eFile.com
Source: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie zdarzały się przypadki sprzedaży fałszywek czy nawet pociętych gazet, jakieś osoby zostały także po prostu ograbione ze wszystkiego i dodatkowo pobite. Nie zniechęcało to bynajmniej do korzystania z oferty cinkciarzy, lecz zalecana była odpowiednia ostrożność. Wszystko zaczęło się zmieniać w okresie przemian w latach 90-tych, kiedy władze zezwoliły na legalne handlowanie walutami. Jeden na drugim wyrastać zaczęły kantory, w jakich można było sprzedawać i kupować każdy rodzaj waluty. Często zakładane były przez byłych handlarzy, którzy sprzed ulic i dworców przenieśli się do własnych lokali.

Dla typowego klienta kantor przede wszystkim się stał miejscem, w którym może w bezpieczny sposób wymienić każdy rodzaj waluty. Jeśli wcześniej groziło to w najlepszym wypadku stratą gotówki, to w legalnych miejscach wymiany walut bezpieczeństwo(polecamy gaz ig55) zakupu było znacznie większe. Przejrzyste i jasne zaczęły także być kursy walut kantory. Widoczne od razu po wejściu, a czasami wręcz wystawiane dla przechodniów sprawiły, że od razu się wiedziało, ile się otrzyma pieniędzy podczas wymiany. W przypadku wymiany walut różnice pomiędzy kursem zakupu a sprzedaży są dość spore, lecz ich właściciele będą ponosić spore koszty choćby z samym wynajmem lokalu i koniecznością opłacenia pracowników.

Z tego też powodu ostatnio coraz większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć kantory w internecie, w których można bez wychodzenia z mieszkania zakupić potrzebną walutę. Aby się dało z nich korzystać należy otworzyć wybrane konto walutowe, lecz oferują one naprawdę dobre kursy podczas wymiany a także możliwość korzystania przez całą dobę.